Trzynasta pensja a egzekucja komornicza – jakie są zasady?

Trzynasta pensja a egzekucja komornicza – jakie są zasady?

Trzynasta pensja, znana również jako tzw. „gratifikacja świąteczna”, jest dodatkowym wynagrodzeniem, które pracodawcy wypłacają swoim pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jest to dla wielu osób bardzo oczekiwana i potrzebna forma dodatkowego dochodu. Jednak co się dzieje, gdy pracownik ma zaległe długi i zostaje wystawiony na egzekucję komorniczą?

Trzynasta pensja a prawa komornicze

Zgodnie z polskim prawem, trzynasta pensja może być zajęta przez komornika w celu egzekucji długu. Komornik ma prawo do zajęcia nawet całej trzynastej pensji, jeśli dług jest na tyle duży. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do przekazania komornikowi części lub całości trzynastej pensji pracownika. Jest to bardzo trudna sytuacja zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Jakie są zasady egzekucji trzynastej pensji?

Zasady egzekucji trzynastej pensji przez komornika są określone w Kodeksie postępowania cywilnego. Komornik może od razu potrącić całą trzynastą pensję, ale może też podjąć decyzję o potrąceniu jej w ratach. Decyzja ta zależy od konkretnej sytuacji zadłużonego oraz wysokości długu.

Jak chronić się przed egzekucją trzynastej pensji?

Aby uniknąć egzekucji trzynastej pensji, pracownik powinien regularnie spłacać swoje długi lub dochodzić do ugody z wierzycielem. Istnieje również możliwość wystąpienia do sądu o zawieszenie egzekucji w uzasadnionych przypadkach. Warto również skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże w negocjacjach z komornikiem oraz w znalezieniu najlepszego rozwiązania sytuacji zadłużonego pracownika.

Udostępnij

Popularne wpisy

Tagi